Čtyři desítky nových průvodců v podobě žáků 9. ročníku zaplnily pražskou zeleň. Děti totiž absolvovaly ústní část závěrečné ročníkové práce na téma pražské parky a sady.

Celý den tedy strávily v nejrůznějších zákoutích hlavního města a seznamovaly své spolužáky s historií, zajímavými architektonickými památkami a současným děním v jednotlivých sadech a parcích.

Kam všude se žáci podívali? Zahájili jsme v Riegrových sadech, užili si nádherný výhled na Hrad, pokračovali jsme přes Havlíčkovy sady do Stromovky. Na Letné nebyl centrem zájmu všech účastníků jenom metronom, ale za zmínku stál i nejstarší kolotoč v Evropě. Samozřejmě děti nezapomněly zmínit již neexistující pomník J. V. Stalina. Čas k odpočinku si pak všichni dopřáli v Královské zahradě nedaleko Míčovny, která byla spolu s Letohrádkem královny Anny dalším dílkem do skládanky pražských parků.

Parnému počasí navzdory všichni přežili pěší výstup na Petřín, vyslechli informaci o osmatřiceti zrcadlech zdejšího bludiště, stejně jako o symbolu zamilovaných. Odtud už jsme se dolů vezli. Do Valdštejnské zahrady jsme se bohužel nedostali, přesto jsme informace o ní vyslechli na nádvoří Valdštejnského paláce. Pak už se celá skupina vydala na Kampu a definitivní tečkou horkého dne byl Střelecký ostrov.

Večer se pak průvodci vrátili zpět do Chýnova. Celý projekt pak bude uzavřen odevzdáním písemné části práce doplněné vlastními fotografiemi z místa a vytvořením sborníku.

Martina Havlůjová

Tajemství výroby míšeňského porcelánu, jednu z velkých záhad 18. století, se podařilo odhalit žákům osmých a devátých tříd. Továrna i manufaktura v Míšni byly totiž součástí exkurze do Drážďan. Tu absolvovaly děti spolu s vyučujícími jazyků v uplynulých dnech.

První zastávkou na cestě do saské metropole byla právě Míšeň se svým muzeem porcelánu, kde si všichni prohlédli úžasnou expozici. Pomyslnou třešničkou na dortu však byla návštěva zdejší manufaktury, kde zaměstnanci předvedli dětem jednotlivé kroky glazování i malby.

Plny zážitků se pak děti vydaly autobusem do historického centra Drážďan. Více než prohlídka Frauenkirche, Semperovy opery či zahrad Zwingeru se však někteří nadchli při oddychu v nákupním centru.

Martina Havlůjová

Jednoznačné prvenství si odnesla naše škola z celorepublikové soutěže Srdce s láskou darované, kterého se zúčastnila v letošním roce. Tradiční Den pro srdce obohatili všichni žáci i učitelé ještě další aktivitou, která spočívala udělat někomu v daný den radost. Všichni do jednoho potěšili někoho ze svého okolí, udělali dobrý skutek nebo rozesmáli nejednu tvář. Dobrých skutků bylo bez mála čtyři sta. Každá třída diskutovala o síle přátelství, pomoci druhému a o empatii. Byla to velmi zdařilá akce, ze které vznikla za účasti každé třídy Kniha dobrých skutků. Tato putovala do soutěže Srdce s láskou darované, kde se svým nápadem i činem zvítězila.

EA7A5325

V porotě zasedali známí herci divadla Ypsilon, předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček a jiné osobnosti firem podporujících soutěž. Samotné předání se konalo v Poslanecké sněmovně PČR, která svou noblesou podpořila pohodovou atmosféru vyhlašování.

Od 13. května probíhá na naší škole výuka s rodilými mluvčími. Zapojeny jsou oba páté ročníky a směs dětí z osmé a deváté třídy.

V pondělí ráno dorazili 3 lektoři z britských ostrovů, kteří vedou denně čtyřhodinovou aktivní výuku v anglickém jazyce. Děti se během týdne seznámí se všemi třemi učiteli, jelikož se pravidelně ve třídách střídají.

Dětem se první setkání libila a těší se na další dny.

Třída 5. B se vypravila poznávat krásy Prahy. Ve 4. a v 5. ročníku se o hlavním městě učili teoreticky, zhlédli mnohé fotky a pročetli naučné texty, proto byla návštěva Planetária v rámci výuky výzvou zůstat na místě déle a prozkoumat také další zákoutí.

Co vše se dá stihnout s 26 dětmi za 2 dny v Praze? Když máte prima partu dětí, k ruce skvělou kolegyni, zvládnete spoustu míst a 25 km v nohách “skoro” necítíte ... Planetárium s expozicí, motýli v Botanické zahradě, Staré Město pražské (Národní divadlo, Betlémská kaple, Staroměstské náměstí a Pražský orloj, Karlův most, uličky plné turistů a suvenýrů), Kampa s vilou Jana Wericha a obřími miminy, nasvícený Tančící dům, lanovka na Petřín a Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště, Pražský hrad včetně katedrály sv. Víta, Zlaté uličky a Hry o hrad v Příběhu pražského hradu... a i nějaký ten fastfood jsme navštívili. Zázemí nám poskytla jedna z pražských škol, za což jsme byli nesmírně vděčni a kdybychom předem věděli, že mají vlastní bazén, došlo by i určitě na koupání.

Teorie propojená s praxí se vždy nejlépe zapíše do mysli člověka a na tvářích dětí bylo vidět nadšení z výletu. Přivezly si nejen mnoho fotografií, ale i dojmů a vzpomínek.