V září byl ve škole otevřen nový zájmový kroužek pro děti „Příroda nás baví“. Přihlásilo se přes 30 žáků z prvního stupně. A nás mile překvapilo, že mají školáci tak velký zájem o přírodu. Předmětem kroužku je ukázat dětem místní ekosystémy a přírodu v souvislostech zajímavou a hravou formou. Při seznamování s přírodou sbírají různé přírodniny, pozorují tamější druhy hmyzu, ptactva a rostlin, zkoušejí si stavět hnízda nebo si jen tak malují přírodní obrazy. Před školou děti připravily krmítko a nedočkavě čekají na sníh, aby ptáčkům mohly nadělit bohatou hostinu. Nedopřeje-li počasí jít do přírody, z nasbíraných surovin tvoří žáci tématické dekorace. Některé děti jsou tak zaujaté, že pátrají ve svém volném čase po nových informacích a následně se o ně dělí s ostatními. Těšíme se na jaro, které přinese nové zážitky a poznání.

Jitka Kršková a Tereza Šafratová

V týdnu od 13. 1. 2020 se vypravili na Monínské svahy také žáci 1.A a 2.B.

Pod vedením zkušených instruktorů se někteří prvňáci a většina dětí z druhé třídy hned první den odvážili na hlavní sjezdovku.

Začátečníci nejprve trénovali na menším kopci a po zvládnutí základů lyžování se k těm zkušenějším přidali. Velkou sjezdovku hravě sjížděla i parta snowboardistů.

Ačkoli sněhové podmínky nebyly zcela ideální, všichni si lyžařský výcvik užili, odnesli si z něj spoustu nových dovedností a hlavně skvělých zážitků.

Marie Skalníková a Jana Sváčková

Žáci třetích ročníků se zúčastnili mezinárodní výtvarné soutěže Piccoli Artisti del Natale na téma „Křesťanské Vánoce“, kterou pořádá  Seminario di Gesu Bambino (Arenzano) v Itálii. Každý rok je do této soutěže zasláno kolem 10 000 výtvarných prací z celého světa, v nichž děti zachycují tajemství Vánoc. Naše škola zde zaznamenala velký úspěch, protože obrázky Františka Bílka a Veroniky Návarové byly porotou vybrány mezi 1 000 nejkrásnějších kreseb, které jsou vystaveny od 25. prosince 2019 do 2. února 2020 na semináři v Arenzanu. Autorům těchto obrázků byl přidělen zvláštní certifikát a díky nim obdržela diplom také ZŠ Chýnov. Ani ostatní zúčastněné děti však nepřišly zkrátka. Všem byl totiž z Itálie zaslán diplom jako pocta za účast v této soutěži.

Jitka Kršková a Irena Melicharová

Ve středu 8. ledna se 28 žáků osmých a devátých tříd naší školy zúčastnilo workshopu technických zážitků a soutěží, které pro ně připravili lektoři ze Střední školy spojů a informatiky z Tábora.

Co všechno žáci během workshopu zažili?

Změřili si odpor vlastního těla pomocí multimetru, zahráli si několik her pro trénování postřehu a odhadu. Zasoutěžili si ve vnímání tónů či ve výrobě elektrické energie vlastním tělem. Po celou dobu workshopu sbírali žáci žetony za vítězství nebo správné odpovědi a nakonec byli nejlepší z nich odměněni drobnými cenami.

Děkujeme lektorům za příjemně strávené dopoledne a za to, že zajímavou a hravou formou přiblížili žákům různé fyzikální a technické zákonitosti.

Vladana Radová