Na horách si díky pomoci žáků Základní a Mateřské školy v Chýnově budou moci užívat děti s postižením z táborského Centra Kaňka. Jedenáct tisíc, které škola a školka poslaly jako výtěžek z vánočního jarmarku, jim v březnu pomůže uhradit týdenní pobyt.

Děkujeme dětem i dospělým, kteří se do přípravy jarmarku zapojili. Dětem z Kaňky přejeme, ať si hory užijí.

Mgr. Martina Havlůjová

Logo nove

6. den - Nepřetržitý déšť ukončil výcvik dřív

Pátek třináctého. Proto nás nepřekvapilo, že ráno bylo více než deštivé, na zbytcích sněhu stála voda. Nepřestávalo pršet, proto jsme dnes výcvik zrušili. Ne všechny svršky stačily uschnout. Celá řada bund a rukavic byla stále vlhká. Dopoledne proto děti doladily vtipy, hádanky a básně na závěrečný večírek. V jedenáct hodin se společenská místnost proměnila v kinosál a všichni se dívali na komedii. K obědu pak malé strávníky potěšily vdolky s povidly a tvarohem.  Po obědě se zdálo, že déšť pomalu ustává, proto jsme se rozhodli, že vyrazíme alespoň na procházku. Ve dvě hodiny jsme se oblékli a než jsme sešli dolů, venku vypukla průtrž mračen. Rychle jsme se svlékli a místo procházky pokračovali v soutěžích. Závěrečná večeře se nesla ve slavnostním duchu, na minutce s hranolky si všichni pochutnali a stáli frontu na přidání. V půl osmé jsme vyslechli básně, řešili hádanky a poslouchali vtipy. Úderem osmé se už chalupou nesly tóny závěrečné diskotéky, o přestávkách mezi jednotlivými skladbami jsme vyhodnotili celotýdenní soutěže pokojů, rozdali diplomy a ceny. Večerku jsme dnes posunuli na jedenáctou. Během čtvrt hodiny bouda ztichla.   

Foto a video zde.

5. den - Voda nahoře i dole, zkrátka všude

Ani dnes ráno nechyběly srážky. Za oknem to vypadalo téměř nadějně. „Konečně chumelí,“ radovali jsme se. Bohužel, když jsme nastoupili před chalupu, abychom zahájili výcvik, zjistili jsme, že je to déšť se sněhem. Dopoledne to nevypadalo dramaticky, na svazích ležel mokrý sníh, nicméně ani jeho ne zrovna ideální kvalita lyžařům nezabránila projezdit celé dopoledne.

Velký úspěch pak měly špagety s boloňskou omáčkou. Po poledním klidu jsme opět všichni vyrazili na svah. Krátce po třetí hodině nás dostihlo počasí, déšť jednoznačně zvítězil nad sněhem. Než jsme se vrátili zpět do chalupy, daly se rukavice některých lyžařů doslova ždímat. Nebyl centimetr na pokojích  a chodbách, kde by se nesušily svršky. Po dobré večeři pokračovaly soutěže jednotlivých pokojů. Nasmáli jsme se u pantomimy, malování, hádaní osobností. Na ty nejlepší čekaly sladké odměny. I dnes po desáté hodině leželi všichni v postelích.

4. den - Odpočinkový den na náledí

Středa, třetí den lyžování, je vždy odpočinková. A to proto, aby únava, která na lyžaře dopadne, nezpůsobila zranění. Dopoledne jsme strávili na chalupě, děti skládaly básničky, písničky, připravovaly na páteční diskotéku seznam skladeb. V jedenáct hodin si všichni pochutnali na kuřeti s rýží a poté jsme vyrazili na výšlap na Černou horu. Počasí nám příliš nepřálo, smíšené srážky a vítr nám chvílemi výlet nepatrně znepříjemňovaly. Nicméně jsme si procházku zasněženou zimní krajinou užili. Po šesti kilometrech se děti občerstvily v restauraci na Černé hoře, největším hitem byla horká čokoláda se šlehačkou. Posilněni a v dobré náladě jsme se vydali na zpáteční cestu. Výšlap mnohé unavil, a tak se rádi vrhli na francouzské brambory. I večerní program byl spíše oddychový, po promítání filmu se diváci bez řečí odebrali do postelí. Tentokrát bylo ticho dokonce před desátou hodinou.

Video zde.

3. den - Konečně sněží…

I úterní ráno pro nás přichystalo nádhernou podívanou.  Po probuzení jsme za okny spatřili opravdickou chumelenici. Konečně! Naše nadšení bylo bezbřehé. Úderem deváté, jak je naším dobrým zvykem, jsme vyrazili vstříc dopolednímu výcviku po družstvech. Vyzkoušeli jsme všechny sjízdné svahy, dětem se velmi líbil Hnědý vrch se sedačkovou lanovkou. Někteří dokonce okusili i doposud nepoznanou sjezdovku s pomou Javořák. Zejména odpoledne už byl areál doslova přeplněný lyžaři. I přesto jsme si dopolední i odpolední výcvik užili.

Při obědě mizely závratnou rychlostí z talířů buchtičky se šodó. Pochvalné hodnocení strávníků získala i sekaná s bramborovou kaší. Večerní program se nesl ve znamení vzdělávání. Člen horské služby Tomáš Novák si pro děti připravil prezentaci a instruktážní videa o práci krkonošských záchranářů. Samozřejmě ani dnes nechyběla zábava. Jídelna se proměnila v taneční sál a lyžaři trénovali jako diví na páteční závěrečnou diskotéku. I dnes v deset hodin zavládlo na Rackovi ticho.   

2. den - Kapky porazily vločky na hlavu

Po probuzení na nás dnes čekalo za oknem příjemné překvapení. Krajina byla posypaná práškovým cukrem. Z centimetru sněhu, který do rána napadl, jsme měli nesmírnou radost, a to navzdory tomu, že jsme večer intenzivně prosili o metr.

Po výtečné snídani jsme se úderem deváté vydali na svah. Děti jsme rozřadili podle výkonů do družstev a vydali jsme se brázdit svahy. Kromě Zahrádek se sedačkovou lanovkou dnes většina dětí ochutnala i Javor s kotvovým vlekem. Lyžování se jim  zalíbilo, a to i přes ne příliš příznivé počasí. Zejména odpoledne nastaly okamžiky, kdy kapky hrály prim nad sněhovými vločkami. Nakonec se ale i počasí nakonec umoudřilo, dolyžovali jsme už beze srážek.

Vyhladovělí lyžaři v poledne ocenili výpečky, večer pro ně pan kuchař připravil rizoto. Po večeři už na děti čekaly hry a soutěže. Tentokrát změřily síly jednotlivé pokoje, a to nejen ve vědomostních soutěžích, ale i zábavných hrách. Z deseti věcí přinesených z pokoje například stavěly týmy co nejvyšší věže. Vítězná stavba měřila neuvěřitelných 235 centimetrů. Výsledky klání se děti dozvědí až na konci týdne, stejně jako pořadí v úklidu pokojů.

 

1. den - Mlha před námi, mlha za námi

Navzdory naprosto nepříznivému počasí a nelichotivé předpovědi jsme ráno velmi odvážně vyrazili vstříc horskému dobrodružství. Když jsme v půl jedné vystoupili na parkovišti v cílové stanici v Peci pod Sněžkou, čelili jsme otázkám typu: „Paní učitelko, kde budeme lyžovat?“ Po sněhu totiž nebylo ani památky. Optimisticky jsme tvrdili, že několik sjezdovek je zasněžených.

A jakmile jsme vyrazili pěšky na tříkilometrovou túru do kopce k Boudě Racek, naše tvrzení se potvrdilo. Sněhu sice poskrovnu, ale opravdu jsme zjistili, že je možné lyžovat na třech svazích. Pro některé účastníky zájezdu bylo ovšem stoupání na horskou chatu téměř nad jejich síly. Po hodince jsme nakonec všichni v pořádku dorazili. Přes mlhu jsme však ze silnice chatu ani koutkem oka nezahlédli.

Mezitím nám přivezli naše zavazadla. Jakmile jsme se ubytovali, čekal děti nácvik obutí lyžáků a lyží. Unaveni výstupem si pak všichni pochutnali na květákové polévce a zapečených těstovinách. Po instruktážním videu o bezpečnosti na sjezdovkách jsme strávili příjemný večer u zábavných her. Úderem desáté hodiny bouda ztichla. Nastal noční klid. 

Děti navštěvující taneční kroužek 6dance pod vedením Moniky Průšové vystoupily na vánoční akademii v táborském Divadle Oskara Nedbala. Děkujeme oběma skupinám vystupujících žáků, slečně lektorce i vedoucí klubu Haně Stehlíkové za příjemně strávený adventní čas. Přejeme hodně úspěchů, nejen tanečníkům, v novém roce!

Mgr. Jana Janů

Přihlášení uživatele

Vyhledávání