Děti ze třídy 2.B si v pátek 18.10. užily dopolední vyučování v přírodě. Formou šipkované hledaly na stanovištích zlaté listy s úkoly na podzimní téma. Každý se snažil nasbírat co nejvíce zlatých listů. Také si dopoledne udělaly ohýnek s opékáním vuřtů. A nejlepší nakonec - hledaly a našly poklad. Celé dopoledne se vydařilo a děti byly nadšené.

Jana Sváčková

Ve středu 16. října 2019 žáci 3. A a 3. B navštívili Vodní dům nacházející se u vodní nádrže Švihov. V rámci projektu Zachraň vodu s vodoměrkou, jehož se naši třeťáci účastní, jsme se dostali mezi prvních pět škol, které jako odměnu za účast v projektu získaly komentovanou exkurzi na hráz vodní nádrže Švihov zdarma. Zde se žáci seznámili s průběhem stavby hráze a chodem vodního díla – to vše za dodržování přísných bezpečnostních pravidel. Ve vodním domě děti navštívily expozici o vodě, kde si prohlédly vodní organismy, které nemůžeme vidět pouhým okem, dále se seznámily s některými vodními rostlinami a zvířaty i s přírodní scenérií na břehu řeky Želivky. Pomocí filtrační věže pročistily vodu a dozvěděly se o vodě mnoho nových informací. V průběhu celé exkurze měli žáci možnost uvědomit si pomocí všech smyslů a praktických činností význam vody pro život.  I přes nepříznivé počasí se exkurze vydařila a se spoustou nových poznatků a zážitků jsme se spokojeně vraceli domů.

Jitka Kršková a Irena Melicharová

Jídelníček základní školy v Chýnově bude zase o trochu rozmanitější, lahodnější a v neposlední řadě zdravější. Vybraní odborníci z 15 tříd naší školy hodnotili ve středu 16. října o velké přestávce pokrmy připravené našimi kuchařkami ze sumečka afrického. Z tohoto lahodného, šťavnatého masa s vysokým obsahem bílkovin, připravily paní kuchařky sumčí rizoto a sumčí guláš. Obě jídla byla hodnocena porotou nadmíru pozitivně. Lítaly jedničky podtržené i s hvězdičkami. Žáci tak sami rozhodli o zařazení těchto pokrmů do jídelníčku. Velké poděkování a uznání patří samotnému kolektivu školní jídelny, od kterého celá iniciativa zpestřit a zkvalitnit jídelníček dětem vzešla. Děkujeme.

Tereza Šafratová

Podzim dorazil i do naší školní družiny. Stále se snažíme trávit co nejvíce času venku. Sbíráme přírodniny na výzdobu školy, hrajeme hry, sestavujeme obličeje z přírodních materiálů. Pokud nám přeje počasí, chodíme pouštět draky. Čas si najdeme i na hraní v družině, kde se fantazii se stavebnicemi meze nekladou. Kéž nám pěkné počasí dlouho vydrží!

Za vychovatelky ŠD Eva Krešáková

Členové turistického kroužku společně s třídou 7. B navštívili v pátek 11. října slavnostní výlov rybníka Rožmberk, který je největším rybníkem nejen na Třeboňsku, ale celého Česka.

Čekala je podívaná na tradiční rybářské řemeslo a ochutnávka rybích specialit (rybí polévka, filety z ryb, kapří, sumčí či candátí hranolky a vyhlášené řízky Třeboňských baštýřek). Mnohé zaujal dětský koutek, nechybělo ani chytání ryb na sádkách, ukázky rybářského nářadí a techniky nebo malé muzeum rybářství. Na hrázi bylo toho dne opravdu příjemně. Všichni nastavovali tváře, aby je mohlo sluníčko polechtat a zahřát svými paprsky. Každý, kdo se v pátek vydal na výlov, musel být spokojený.

Petr Dvořák