V říjnu se děti 1. stupně zúčastnily výukového programu Zdravá 5, se kterým do naší školy přijela lektorka Lucie Balounová.

1. a 2. třídy se v programu Škola Zdravé 5 seznámily se zásadami zdravého jídelníčku. Starší děti sestavovaly zdravý obchod. Žáky druhého stupně čeká v listopadu program Párty se Zdravou 5, budou ve školní kuchyňce připravovat tři chody jednoduchého tepelně připraveného pokrmu. Dozví se zajímavé tipy a triky k vaření a skladbě jídelníčku.

Přejeme jim, aby se menu podařilo a všichni si pochutnali.

Šárka Markvartová

V pátek 2. listopadu se v Základní škole Chýnov uskutečnilo listování. Pro žáky prvního stupně byla představena kniha Gorila a já od Fridy Nilsson, v podání scénického čtení třech herců. Ukázka byla o Gorile, která žije na skládce a přijede do dětského domova adoptovat malou Jonny, kterou nikdo nechce. Ta se Gorily nejprve bojí, myslí si, že jí chce sníst, ale postupně se spřátelí. Jonny zjistí, i přestože žijí v nepořádku, že jí Gorila dokáže dát lásku a pocit bezpečí, který jí v dětském domově tolik chyběl.

Kniha citlivě, ale humorně pojednává i o tak vážném tématu jako je adopce, dětský domov.

Ukázka, která byla čtena, žáky velmi zaujala, byli vtaženi do děje a spontánně reagovali výkřiky a smíchem. Představení sklidilo úspěch a kniha si jistě získala nové čtenáře.

Pavlína Maleninská

Žáci druhého stupně se prostřednictvím knihy Ivy Procházkové Soví zpěv ocitli v Brémách v roce 2046. Příběh mladých lidí se odehrává v době plné technických vymožeností, ale chybí jim vzájemná blízkost, cit, láska. Až na pozadí katastrofy způsobené protržením přímořské hráze vynikne jejich statečnost, důvěra, ale i zranitelnost. Netradiční techniky vyprávění a úžasná energie herců děti i dospělé nadchly a u mnohých probudily zájem o čtení.

Mgr. Stanislava Šmejkalová

Večerní běh Táborem

Ve čtvrtek 4. října se konal již 44. ročník Večerního běhu Táborem. Naši školu reprezentovalo mnoho žáků a někteří dosáhli i medailových úspěchů. Žáci celkově vybojovali dvě 1. místa, tři 2. místa a tři 3. místa. Velký dík patří především rodičům, kteří své děti přivezli a byli jim zde velkou oporou.