Projekt KPŠ - SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA

Vážení rodiče,

dovolte mi, abych Vás seznámila s projektem Skutečně zdravá škola, který se chystáme realizovat na naší škole. Projekt je uskutečňován vlastně ve dvou rovinách. Na té celostátní se snaží o revizi Vyhlášky o školním stravování tak, aby byla aktuální k dnešním trendům zdravé výživy. V té druhé rovině,  regionální, pomáhá ozdravit jídelníček školám, které projeví zájem.

Považuji za nutnost sdělit, že tento projekt nemá rozhodně za cíl někoho kritizovat ať práci pedagogických, či nepedagogických pracovníků místní  ZŠ či MŠ.  Je zaměřěn především na děti a jejich rodiče. Na uvědomění si zodpovědnosti za své zdraví . Za to, co jím. Za to, jak se svým zdravím nakládám.

 Věřím, že to bude pro děti nemalým benefitem do budoucna. Zvlášť v době , kdy nám prokazatelně přibývá chorob spojených se stravou (vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, mozkové cévní příhody, diabetes mellitus-cukrovka, rakovina tlustého střeva). 

Vím, že mnozí z Vás budou argumentovat, že jsme na této stravě také vyrostli. Ale kolik z Vás si může skutečně říci: jsem zdráv, neužívám trvale žádné léky, jsem spokojený se svou postavou?

Spočtěte si navíc, kolik utratíte každý měsíc za léky nebo za jiné potravinové doplňky. Vždyť plnohodnotná strava, v pravém slova smyslu neznamená kalorickou stravu. Znamená stravu bohatou na minerální látky, vitaminy, vyváženou z hlediska kvalitních tuků, bílkovin a cukrů. Do auta přece také nelijeme nekvalitní benzín, abychom pak používali obohacující směsi paliva. Navíc auto má tu výhodu, že náhradní díl se koupí a vymění oproti tomu lidskému poměrně snadno…

Co tedy prakticky prosazujeme?

-nevařit z polotovarů, ale z čerstvých sezónních surovin (jde to i bez umělých sladidel, nadbytečné soli, aditiv, dochucovadel,  glutamátu!!!). Polotovary obvykle pocházející z Rumunska a Polska, jsou v dětském jídelníčku nepřípustné.

-voda a neslazené nápoje jako základ pitného režimu

-nahrazení větší části bílé mouky a výrobků z ní moukou celozrnnou nebo jinou alternativou

-více rostlinných bílkovin (luštěniny jsou vhodné pro vysoký obsah bílkovin, minerálních látek, vitaminů)

-více čerstvého ovoce a zeleniny,  např. v podobě salátu jako přílohy

-nahrazení cukrovinek ovocem  či slazení dezertů  medem, sladem, sirupy (pšeničný, agávový, ječný)

 -podpora regionálních zemědělců jako dodavatelů do školní jídelny

-podpora budování zodpovědnosti  dítěte za své zdraví a za to, co jí

-podporu zdravého stravování v rodinách jako základ změny dětského jídelníčku a smýšlení o zdravé stravě

Jak budeme postupovat?

 V plánu máme vzdělávací seminář pro pracovníky školní jídelny. Školitelkou by byla vedoucí školní jídelny a zároveň nutriční terapeutka, která  má zkušenosti se zaváděním zdravého jídelníčku do škol, samozřejmě s přihlédnutím  k finančnímu limitu a spotřebnímu koši. Ta by pak i pravidelně dojížděla a upravovala jídelníček. 

Domluveny jsou i přednášky pro děti  2. stupně.  Přednášky jsou podány zábavnou formou, místy šokující tím, co vlastně jíme…

Dále jsme připraveni ve spolupráci s učiteli využít hodiny rodinné či výtvarné výchovy k osvětě  o zdravé výživě.

Pro rodiče je v plánu rovněž zajímavá přednáška (pravděpodobně III.únorový týden), poukazující na kvalitu potravin.

Uvítám  aktivitu od Vás, ze strany rodičů. Pokud máte nápad, chcete se zeptat, zapojit nebo nás jen inspirovat, kontaktujte mne prosím na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Setkání pro ty, kteří se chtějí dozvědět více, proběhne dne 16.12.2014 od 19:00 v místní knihovně.

Více informací: www.skutecnezdravaskola.cz

Na závěr bych chtěla poděkovat za profesionální a přímé jednání paní ředitelce ZŠ Mgr. M. Hánové a ředitelce MŠ paní H. Málkové. Velice oceňuji také přístup paní vedoucí školní jídelny paní H. Petrů, kterým se postavila k celé akci.                   

Za celý tým MUDr. Klára Bílková 

Přihlášení uživatele

Vyhledávání