Po nepříjemné kovidové pauze opět mohla za krásného květnového počasí proběhnout soutěž mladého zdravotníka pořádaná oblastním spolkem Českého červeného kříže v Táboře. Pětičlenné hlídky z mnoha škol se 12. 5. utkaly v disciplínách spjatých s první pomocí. Nesmělo chybět ošetření malých i velkých úrazů, obvazové techniky, znalosti dopravních předpisů, ale třeba i transport raněného. Soutěž se konala v areálu Střední zdravotnické školy. Díky skvělé atmosféře, komfortnímu zázemí a hlavně šikovnosti našich dvou hlídek jsme vybojovali 3. místo hned dvakrát.

zdravotnick sout optimized

V rámci Českého dne boje proti rakovině si můžete zakoupit v dopoledních hodinách  v ulicích Chýnova od žáků chýnovské školy tradiční kytičku. Cena je 20 Kč. Také ve škole si mohou žáci koupit kytičky. Pro rok 2022 byla vybrána fialová stužka.

20220428142346854.jpg

V průběhu měsíce března se uskutečnila další setkání studentů Střední zdravotnické školy Tábor se žáky třetích a čtvrtých tříd základní školy v Chýnově. Setkání byla zaměřena na situace, ve kterých je potřeba poskytnout první pomoc. Žáci si prostřednictvím modelových situací vyzkoušeli dovednosti týkající se např. přivolání záchranné služby, ošetření krvácení, ošetření člověka v bezvědomí či po uštknutí hadem. Akce se setkala s velmi kladným ohlasem. Děti si zahrály zraněné osoby se vším všudy. Studenti zdravotnické školy naše žáky namaskovali, použili i umělou krev, aby byla zranění věrohodná. Věříme, že spolupráce obou škol bude i nadále pokračovat.

Mgr. Pavlína Bednářová

zdravověda.jpg

V rámci mezinárodního projektu ERASMUS+ dne 11.1 2022 proběhla beseda s Mgr. Milenou Duškovou zastupující organizaci ČESKÉ PARAPLAVÁNÍ. Mgr. M. Dušková stála u zrodu této jedinečné organizace, která vznikla na počátku 90 let, jako projekt absolventů FTVS UK, kteří chtěli nejprve pomoci svému spolužákovi Mgr. Martinu Kovářovi (dnes držiteli 3 rekordů a zlatých paralympijských medailí z Paralympiády v Athénách 2004), který se těsně před ukončením studia po úraze ocitl na vozíku. A tak díky této tragické události, ohromnému nasazení pár jedinců a zejména díky vůdčí osobnosti Mgr. Janu Nevrklovi vznikl projekt, který u svého zrodu ještě vůbec netušil, jak ohromným darem pro mnoho tělesně postižených lidí jednoho dne bude. Dnes, kdy má tato organizace za sebou již více než dvě desítky let fungování je jasné, že zachránila kvalitu života pro stovky lidí ve zdánlivě bezvýchodných a beznadějných situacích. Již stovky lidí po úrazu páteře i lidé s vrozeným poškozením pohybového aparátu byly rozplavány. Mnozí zde nalezli opravdovost a přímost v jednání a zjistili, že život úrazem nekončí a někdy překvapivě nabírá směr k mnohem odvážnějším metám, než by si kdy byli schopni pomyslet. A když pak, díky asistenci lidí z ČESKÉHO PARAPLAVÁNÍ a svému vlastnímu úsilí, mnozí zjistili, že ani jejich zdravotní omezení jim nebrání to v bazénu „nandat“ lidem bezu tělesného handicapu často se uzdravila i jejich zraněná duše a vrátilo se jim zdravé sebevědomí. Úspěch ovšem netkví jen v profesionálním plaveckém tréninku. Nejdůležitější jsou otevřená srdce a opravdové přátelství a férovost všech dobrovolníků, asistentů, trenérů, vedení organizace, zaměstnanců a příznivců ČESKÉHO PARAPLAVÁNÍ. Co je motem ČESKÉHO PARAPLAVÁNÍ ? VODA JE ŽIVOT ŽIVOT JE POHYB POHYB VE VODĚ JE NEZÁVISLOST A opravdu voda v podání ČESKÉHO PARAPLAVÁNÍ maže viditelná omezení a bariéry nejen pro postižené. Díky těmto borcům, kteří se již se svými limity vyrovnali máme i my bez vnějších omezení možnost sebrat odvahu podívat se na naše limity a omezení. Jaké? No ty neviditelné, ty co máme schované uvnitř našich myslí, srdcí....každý ať si doplní to své!

IMG 20220111 214701

IMG 20220111 094200